U okviru koelgija Zdravstvena psihologija studeni se upoznaju s prednostima cjelovitog biosociopsihološkog pristupa zdravlju i bolesti. 

Objašnjava se značenje spoznaja zdravstvene psihologije u predobrani od bolesti, dijagnostici, liječenju i bolničkoj zdravstvenoj zaštiti pacijenata, utjecaj psihosocijalnih činitelja na zdravlje i bolest, kao i psihološke reakcije na tjelesne bolesti.

Prikazuju se mogućnosti primjene psiholoških znanja i vještina u očuvanju zdravlja, dijagnostici, liječenju bolesti i rehabilitaciji, uloga zdravstvene psihologije u povećavanju učinkovitosti zdravstvene prakse i uštedama zdravstvenih sredstava.

Također, opisuju se i analiziraju različiti oblici zdravstvenog ponašanja i zdravstvenog savjetovanja, utjecaj psihičkih stanja na nastanak tjelesnih bolesti, odnos stresa i bolesti. Analiziraju se  osnovni pojmovi psihoneuroimunologije, načini suzbijanja učinaka stresa na zdravlje, psihološke  reakcije na tjelesne bolesti, problemi psihološke prilagodbe na boravak u bolnici, načini ublažavanja straha i tjeskobe tijekom bolesti, psihološke reakcije na teške ozljede, psihološki problemi invalida i načini prilagodbe na invaliditet, psihološki mehanizmi boli, psihološki činioci koji djeluju na bol, psihološke metode terapije boli, psihološki problemi umirućih bolesnika.

 

Nakon odslušanog kolegija student će biti osposobljen:

-          objasniti prednosti cjelovitog biosociopsihološkog pristupa zdravlju i bolesti

-          opisati mehanizme djelovanja stresa na zdravstvene ishode

-          analizirati složenost odnosa psiholoških čimbenika i doživljaja boli

-          objasniti i analizirati psihološke reakcije na tjelesne bolesti

-          objasniti probleme prilagodbe na boravak u bolnici

-          primijeniti psihološka znanja i vještine u očuvanju zdravlja, dijagnostici, liječenju i rehabilitaciji.